Ľudia

silvesterbezpetard

Ľudia – #silvesterbezpetard

Ohňostroje, petardy a ďalšiu zábavnú pyrotechniku vnímame ako niečo, bez čoho sa rôzne oslavy, či príchod Nového Roka nezaobídu. Pravdou však je, že toto niekoľko minútové divadlo nepriaznivo pôsobí na náš organizmus.

Ako? Látky, ktoré sa po odpálení ohňostroja nachádzajú vo vzduchu, sú dostatočne malé na to, aby sme ich ľahko vdychovali, čo predstavuje zdravotné riziko. Pri vdýchnutí môžu tieto kovy spôsobiť obrovské množstvo krátkodobých a dlhodobých reakcií, od zvracania, hnačky alebo astmatických záchvatov až po ochorenie obličiek, majú kardiotoxické účinky a môžu spôsobiť rôzne druhy rakoviny. Štúdia z roku 2010 použila epidemiologické údaje na odhad pravdepodobných zdravotných dopadov znečistenia zábavnou pyrotechnikou a zistila, že relatívne riziko kardiovaskulárnej úmrtnosti sa zvýšilo až na 125,11 % a relatívne riziko kardiovaskulárnej chorobnosti sa zvýšilo o 175,16 % počas bežného zimného dňa. Okrem toho, hospitalizácia pre astmu a iné problémy s dýchaním vrcholí deň po ohňostroji.
Deti, starší ľudia a ľudia s už existujúcimi zdravotnými problémami sú obzvlášť citliví. Hluk zo zábavnej pyrotechniky môže dosiahnuť úroveň 120 až 170 decibelov. To je hlasnejšie ako zvuk zbíjačky alebo prúdového lietadla štartujúceho zo vzdialenosti 25 metrov. Pri konaní profesionálnych ohňostrojov je stanovená určitá vzdialenosť, ktorou sa však neriadia obyčajní ľudia, ktorí zábavnú pyrotechniku odpaľujú doma na záhrade alebo na ulici. Bábätká by sa nemali vôbec vystavovať tomuto hluku. Zvukovod bábätka je oveľa menší ako zvukovod staršieho dieťaťa alebo dospelého človeka, takže akustický tlak vstupujúci do ucha je väčší. To, čo pre dospelého neznie tak hlasno, v skutočnosti znie pre batoľa až o 20 decibelov hlasnejšie. Vystavenie sa hlasnému ohňostroju, môže mať za následok – tinnitus, čo je nepríjemný zvuk bzučania, hučania, syčania…, ktorý vám znie v ušiach; ďalej je to mierna dočasná strata sluchu (menej ako 24 hodín), perforácia ušného bubienka (zriedkavé). Pri opakovanom vystaveniu sa tomuto hluku môže spôsobiť trvalú stratu sluchu, najmä s pribúdajúcim vekom.
Bottom Image